Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Aktualności

PMR w mediach: 1640

Jak przekonać wierzycieli, żeby poczekali

Minęły ponad dwa lata od momentu wprowadzenia kluczowych zmian w prawie restrukturyzacyjnym i upadłościowych w Polsce. Czy w tym czasie znacząco zmieniła się mentalność polskich biznesmenów? Czy skuteczniej ratujemy polskie firmy od upadłości? Czy wierzyciele nadal w pierwszym rzędzie korzystają z agresywnej windykacji, czy dialog z dłużnikiem jest coraz częstszą alternatywą? Analiza doradców restrukturyzacyjnych PMR Restrukturyzacje SA.

Zgodnie z danym Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej z roku na rok zmniejsza się liczba bankrutujących firm, zwiększa natomiast tych poddawanych restrukturyzacjom. I tak w 2014 r. zbankrutowało 888 firm, w 2015 r. 750, 2016 r. 606, a 2017 r. tylko 591. Postępowania restrukturyzacyjne, które funkcjonują zaledwie dwa lata, to odpowiednio w 2016 r. 212 i w 2017 r. 348. Liczby te pokazują faktyczne zmiany w funkcjonowaniu firm. Jak tłumaczą doradcy restrukturyzacyjni za tymi liczbami stoją realne zmiany mentalne partnerów biznesowych, instytucji oraz regulatorów rynku, a także coraz powszechniejsze wykorzystywanie dostępnych od niedawna narzędzi ratowania firm.

Zachowania wierzycieli – polska plaga

Agresywne działania windykacyjne to nadal podstawowa metoda odzyskiwania należności w warunkach polskich. Niestety bardzo często właśnie te działania doprowadzają do bankructwa firm. Jak do tego dochodzi?

– Wielokrotnie zdarza się ze wierzyciele, i to nie koniecznie główni, nie chcąc prowadzić rozmów rozpoczynają działania windykacyjne, które w dużej mierze skupiają się na zajęciu przez komorników kont bankowych i przyszłych wierzytelności. W przypadku firm handlowych czy tez usługowych bardzo często prowadzi to do całkowitej utraty płynności i często firma dochodowa z przejściowymi kłopotami nie ma szans na prowadzenie działalności i generowanie przychodów dla spłaty swoich wierzytelności
– mówi Małgorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje SA i doświadczony doradca restrukturyzacyjny.
– Często też utrata płynności spowodowana jest chociażby tym, że inny wierzyciel nie zapłacił za towar, usługę – dodaje Małgorzata Anisimowicz.

Zdarzają się przypadki kiedy w drodze egzekucji komorniczej zbywana jest np. jedna z maszyn z ciągu technologicznego, która sama nie przedstawia znaczącej wartości, a jej sprzedaż pozwala na zaspokojenie zaledwie w części jednego wierzyciela. Taka windykacja pociąga za sobą brak możliwości spłaty pozostałych wierzycieli.

Materiał ukazał się w serwisie forumfirm.pl:

dnia 27 marca 2018:
» Jak przekonać wierzycieli, żeby poczekali, albo nawet pomogli dłużnikowi

PMR w mediach

9+
lat na rynku

100+
postępowań

1000+
klientów

Formularz kontaktowy

  Administratorem Państwa danych osobowych, które zostały umieszczone w formularzu kontaktowym, jest PMR Restrukturyzacje S.A. z siedzibą w Warszawie. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa zapytanie. Informacje o Państwa prawach, podstawie prawnej przetwarzania danych osobowych oraz okresie ich przechowywania »znajdują się tutaj.

  Zadzwoń:
  +48 22-30-05-105
  +48 22-30-05-106 (fax)

  Napisz:
  kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

  Odwiedź nas:
  ul. Prosta 70
  00-838 Warszawa

  Godziny przyjęć interesantów:
  Pon-Pią: 9:00 - 13:00
  Środa: 13:00 - 16:00

  Znajdź nas na Facebooku

  Znajdź nas na Instagramie

  PMR Restrukturyzacje S.A. @ 2024

  pl_PLPolish