Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Aktualności

PMR w mediach: 1640

Najczęstsze błędy w czasie restrukturyzacji

Według danych firmy Coface w pierwszym półroczu 2021 roku w Polsce odnotowaliśmy rekordowy, 160% wzrost rdr. liczby niewypłacalności przedsiębiorstw. Aby wyjść z trudnej sytuacji finansowej i uniknąć upadłości, firmy muszą przejść przez proces restrukturyzacji, który dla większości z nich jest całkowicie nowym doświadczeniem. To z kolei sprawia, że nietrudno o błędy i bolesne konsekwencje. Eksperci PMR Restrukturyzacje i Kancelarii FKK wskazują, na co szczególnie powinni uważać dłużnicy i jakich pomyłek powinni się wystrzegać, aby realnie zwiększyć szanse na uratowanie przedsiębiorstwa.

Aby restrukturyzacja przebiegła możliwie łagodnie, zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika, kluczowa jest znajomość prawa oraz doświadczenie w podobnych postępowaniach. Niestety, na zadłużonych przedsiębiorców w trakcie procesu naprawczego czeka szereg wyzwań i trudnych decyzji, którym przy braku odpowiednio wsparcia często towarzyszą błędy.

Każdy dzień zwłoki ma znaczenie

Z perspektywy dłużnika kluczowy jest przede wszystkim czas rozpoczęcia procesu restrukturyzacyjnego. Jak podkreśla Aleksandra Pakuła, radca prawny w Kancelarii FKK, złożenie wniosku restrukturyzacyjnego dopiero w momencie wszczęcia egzekucji komorniczych, to zdecydowanie zbyt duża zwłoka, które może okazać się bardzo kosztowna.

Skorzystanie z restrukturyzacji już w chwili pogorszenia się sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstwa, w tym spadku płynności, jest dużo skuteczniejsze i daje znacznie większe możliwości w zakresie wyjścia firmy z kryzysu. Dzięki szybkiej reakcji przedsiębiorca zyskuje szansę ochrony słusznych praw wierzycieli oraz zwiększa prawdopodobieństwo zachowania przedsiębiorstwa, jego strategicznych aktywów, a nawet szybkiego powrotu do działań na rynku przy zachowaniu pełnej konkurencyjności

-mówi Aleksandra Pakuła.

Co więcej, zdarza się, że świadomy trudnej sytuacji przedsiębiorca podejmuje próby, aby ochronić swój majątek. Tymczasem rozporządzanie mieniem przed złożeniem wniosku także jest częstym błędem dłużnika. Należy pamiętać o istnieniu tzw. skargi pauliańskiej, która pozwala ubezskutecznić czynności dłużnika z ostatnich pięciu lat. Inne konsekwencje takich działań to m.in. utrudnienie działań restrukturyzacyjnych i zmniejszenie zaufania do dłużnika, które może negatywnie odbić się na kolejnych etapach postępowania.

Kluczowa komunikacja na linii wierzyciel – dłużnik

Innym błędem jest brak komunikacji z wierzycielami. Zdaniem ekspertów najczęściej wynika on z bariery mentalnej i poczucia zawstydzenia koniecznością restrukturyzacji. Tymczasem szczera i bezpośrednia rozmowa z wierzycielami, ma z reguły pozytywny wpływ na cały proces.

Z mojego doświadczenia wynika, że zabieganie o spotkania z drugą stroną ułatwia wypracowanie porozumienia. Jak pokazały ostatnie miesiące, każdy przedsiębiorca – często niespodziewanie – może znaleźć się w trudnej sytuacji, a sprawna komunikacja między stronami pozwala znacząco zmienić położenie dłużnika

-podkreśla Małgorzata Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje i kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny.

Wtóruje jej Aleksandra Pakuła, która wskazuje, że dłużnicy często zapominają, iż po drugiej stronie znajdują się osoby, które nie otrzymały w pełni należnej zapłaty za wykonane usługi czy sprzedane towary.

Cała sytuacja wymaga specyficznego podejścia i kompleksowego wytłumaczenia zaistniałych problemów, tak aby druga strona była świadoma przyczyn niewypłacalności lub zagrożenia takim stanem. Brak transparentności w tym zakresie to częsty błąd, który negatywnie wpływa na wizerunek i wiarygodność dłużnika, a w konsekwencji osłabia jego pozycję w procesie restrukturyzacji

-mówi radca prawny w Kancelarii FKK.

Dobry plan restrukturyzacyjny na wagę przetrwania firmy

Małgorzata Anisimowicz – kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i prezes zarządu PMR Restrukturyzacje S.A. oraz Aleksandra Pakuła radca prawny z Kancelarii FKK Sp. z o.o. sp.k-a udzieliły komentarza do publikacji dla serwisu ekonomicznego FilaryBiznesu.pl.

Artykuł ukazał się w serwisie FilaryBiznesu.pl, dnia 20 września 2021 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:»Najczęstsze błędy w czasie restrukturyzacji

PMR w mediach

9+
lat na rynku

100+
postępowań

1000+
klientów

Formularz kontaktowy

  Administratorem Państwa danych osobowych, które zostały umieszczone w formularzu kontaktowym, jest PMR Restrukturyzacje S.A. z siedzibą w Warszawie. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa zapytanie. Informacje o Państwa prawach, podstawie prawnej przetwarzania danych osobowych oraz okresie ich przechowywania »znajdują się tutaj.

  Zadzwoń:
  +48 22-30-05-105
  +48 22-30-05-106 (fax)

  Napisz:
  kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

  Odwiedź nas:
  ul. Prosta 70
  00-838 Warszawa

  Godziny przyjęć interesantów:
  Pon-Pią: 9:00 - 13:00
  Środa: 13:00 - 16:00

  Znajdź nas na Facebooku

  Znajdź nas na Instagramie

  PMR Restrukturyzacje S.A. @ 2024

  pl_PLPolish