W 2023 r. z polskiego rynku zniknęła najwyższa w historii liczba firm – aż 220 tysięcy. Zawieszonych działalności było ponad 327 tys. Te liczby krzyczą !!!
Przedsiębiorcy nie mogą udźwignąć bieżących kosztów w firmie. Spada rentowność – Chrońmy Przedsiębiorców
Ponad połowa firm w 2023 roku dała podwyżki inflacyjne swoim pracownikom kosztem obsługi bieżących wymagalnych zobowiązań💰 📈. Jak to wygląda w 2024 roku? Inflacja spada, co na to pracownicy?
POMAGAMY PRZEDSIEBIORCOM PRZETRWAĆ TEN TRUDNY OKRES.
Inflacja sprawiła, że bez podwyżek pensji stać nas było na coraz mniej. Z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2023 roku wynikało, że 52 proc. firm jednorazowo dało podwyżki pracownikom, a 48 proc. podnosiło je adekwatnie do wzrostu inflacji. Natomiast 30 proc. przedsiębiorców oferuje pracownikom dodatkowy dochód w formie płatnych nadgodzin 🧑💼
Czy 2024 będzie lżejszy dla Przedsiębiorców. NIC BARDZIEJ MYLNEGO.
👉 8 podwyżek, które czekają Polaków w 2024 roku
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule tutaj.
Płynność przedsiębiorców spada. Pojawiają się zatory płatnicze. Wzrost kosztów, konkurencja, dodatkowe obowiązki, z którymi zmaga się przedsiębiorca (co jak wiemy wpływa na dodatkowe koszty) i nagle pierwsza egzekucja komornicza, zablokowane konta. Dalej scenariusz jest znany.
Znaczna cześć drobnych przedsiębiorców zastanawia się czy to nie jest ten moment, kiedy należy powiedzieć DOŚĆ i zamknąć firmę.
Przedsiębiorcy powinni korzystać z doradztwa biznesowego w zakresie zarówno utraty płynności jak i możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych. Niestety w tym obszarze świadomość jest nikła.
W momencie spadku płynności czy też pierwszych zatorów płatniczych powinniśmy pomyśleć co dalej i z jakiej pomocy skorzystać?
To już jest moment, kiedy firma jest zagrożona niewypłacalnością, czyli moment na rozpoczęcie działania w zakresie uproszczonej restrukturyzacji.
Symptomem do podjęcia działania w tym zakresie są takie czynniki jak:
- Pojawiły się pierwsze trudności w płaceniu rachunków;
- Istnieje zagrożenie wypowiedzeniem umów kredytowych;
- Firmy leasingowe stają się coraz bardziej agresywne;
- Pierwsze egzekucje, zajęcia rachunków bankowych;
- Urząd skarbowy wydał niekorzystną decyzję dla przedsiębiorcy;
- Nasz kontrahent nam nie płaci i pogorszyła się nam płynność finansowa
- Kontrahent wystąpił z powództwem do sądu
Co dzięki szybkim działaniom jesteśmy jako przedsiębiorcy skorzystać w uproszczonej restrukturyzacji:
- Wybierzemy odpowiedni rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego;
- Otworzymy postępowanie restrukturyzacyjne- nawet w 2 dni;
- Przygotujemy skuteczny plan restrukturyzacyjny;
- Przeprowadzimy negocjacje z wierzycielami;
- Przygotujemy propozycje układowe;
- Przeprowadzimy Zgromadzenie Wierzycieli celem zawarcia układu
Szybkie działanie pozwala na ochronę przedsiębiorstwa, jego majątku i ustabilizowanie firmy na rynku. Dlaczego więc przedsiębiorcy nie korzystają z narzędzi prawnych tylko czekają wierząc ze „jakoś to będzie”. W moim odczuciu wynika to głównie z takich czynników jak:
- Brak kontroli: Proces restrukturyzacji wymaga pewnych zmian w organizacji oraz branżową i kulturową zmianę. Przedsiębiorcy mogą obawiać się utraty kontroli nad firmą oraz wprowadzania nowych zasad i procesów.
- Niepewność: Uproszczona restrukturyzacja może prowadzić do pewnego stopnia niepewności co do skutków tych zmian na przyszłość przedsiębiorstwa. To może budzić obawy i opory.
- Koszty i czas: Proces restrukturyzacji może okazać się kosztowny i wymagać znacznego nakładu czasu, co może zniechęcać przedsiębiorców.
- Reakcje pracowników: Uproszczona restrukturyzacja może wywołać opór wśród pracowników, a przedsiębiorcy obawiają się utraty motywacji i zaangażowania zespołu.
- Ryzyko zmian: Każda zmiana w organizacji niesie pewne ryzyko niepowodzenia. Przedsiębiorcy mogą obawiać się, że uproszczona restrukturyzacja nie przyniesie spodziewanych korzyści lub może pogorszyć sytuację firmy. Warto zauważyć, że uproszczona restrukturyzacja może być konieczna w celu poprawy efektywności i konkurencyjności firmy, dlatego ważne jest odpowiednie przygotowanie i planowanie tego procesu.
Przyczyny i obawy, które wykazałam powyżej wynikają z braku wiedzy i świadomości. Doświadczony doradca restrukturyzacyjny wyjaśni powyższe obawy i przeprowadzi przedsiębiorcę przez proces restrukturyzacyjny.