0
0

Rolnicy nie chcą upadłości i walczą o swoje gospodarstwa

Udostępnij ten artykuł:

Nie wszystkim rolnikom udało się utrzymać płynność finansową w trudnych czasach pandemii. Ale nie poddają się – walczą o swój byt, ratunku upatrując w restrukturyzacji gospodarstw.

W następstwie wprowadzonych obostrzeń i częściowego zamknięcia gospodarki problemy płynnościowe dotknęły większość branż działających na polskim rynku. Wiele firm działa bowiem w systemie tzw. naczyń połączonych, który sprawia, że problemy jednego sektora bardzo szybko odbijają się na jego głównych dostawcach i podwykonawcach. Tak właśnie było m.in. w przypadku branży HoReCa i rolników.

Efekt? Przedsiębiorstwa które w czasie pandemii nie mogły liczyć na wsparcie rządowe zwracają się teraz masowo do firm i kancelarii wyspecjalizowanych w działaniach restrukturyzacyjnych. Według Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, w czerwcu 2021 r. otwarto aż 266 nowych postępowań restrukturyzacyjnych, co oznacza rekordową liczbę procedur – przed rokiem miesięcznie otwierano około 30-40 postępowań. Tym samym w całym 2021 r. nad Wisłą otwarto już łącznie 1002 postępowania restrukturyzacyjne.

Najmocniej restrukturyzują się rolnicy

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej, branżą (rozdzielaną według Polskiej Klasyfikacji Działalności) z największą liczbą restrukturyzacji jest obecnie uprawa rolna i uprawa zbóż, połączona z chowem i hodowlą zwierząt oraz chowem i hodowlą bydła mlecznego (192 postępowania). Na drugim miejscu z liczbą 55 otwartych restrukturyzacji znajduje się sektor transportowy.

– Przyczyn trudnej sytuacji w branży rolnej można upatrywać w wielu czynnikach – część z nich związana jest z funkcjonowaniem rynku, a część wynika z problemów wywołanych koronawirusem, takich jak drastyczne zmniejszenie się popytu na produkty rolne, wynikające z ograniczenia działalności gastronomii, zerwane łańcuchy dostaw oraz niestabilność cen, zarówno na rynku polskim i europejskim. W rolnictwie problemy nasiliły również trudne warunki atmosferyczne – susze i obfite opady – tłumaczy Małgorzata Anisimowicz, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i prezes zarządu PMR Restrukturyzacje.

Małgorzata Anisimowicz – kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i prezes zarządu PMR Restrukturyzacje udzieliła wywiadu dla serwisu farmer.pl poświęconemu tematyce rolniczej.

Artykuł ukazał się w serwisie farmer.pl, dnia 30 lipca 2021 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:Rolnicy nie chcą upadłości i walczą o swoje gospodarstwa

Udostępnij ten artykuł:

PMR w mediach

pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
lat na rynku
0 +
postępowań
0 +
klientów
0 +
Scroll to Top