Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Aktualności

PMR w mediach: 1640

Bankrutujesz i zaczynasz nowe życie

Coraz więcej osób chce ogłosić upadłość konsumencką. Można, jeśli zadłużyliśmy się np. przez chorobę lub wypadek, a nie biorąc kredytu na kredyt. W pierwszym kwartale tego roku sądy rejonowe, które prowadzą sprawy upadłości konsumenckiej (w naszym regionie bydgoski i toruński) wydały 69 takich postanowień. W całym 2016 roku było ich 404.

– Celem upadłości konsumenckiej jest oddłużenie osoby, a zaspokojenie wierzycieli schodzi na drugi plan – podkreśla Małgorzata Anisimowicz, prezes kancelarii PMR Restrukturyzacje – I tym różni się upadłość konsumencka od upadłości firm. Pozwala dłużnikom wyjść z szarej strefy i rozpocząć nowe życie.

Po nowelizacji ustawy o prawie upadłościowym i naprawczym, która obowiązuje od 1 stycznia 2015 roku, każdego stać na złożenie wniosku do sądu rejonowego (wydział gospodarczy), bo to zaledwie 30zł. Wynagrodzenie syndyka jest znacznie niższe niż w przypadku firm, a nieporównywalnie tańsze niż opłacanie komornika. Syndyk nie może zarobić mniej niż jedną czwartą przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw oraz więcej niż jego dwukrotność. W wyjątkowyh sytuacjach, kiedy postępowanie jest skomplikowane lub syndyk ma do czynienia z wieloma wierzycielami, sąd może podnieść jego uposażenie do czterokrotności przeciętnego wynagrodzenia.

Jeśli ktoś nie ma pieniędzy na koszty postępowania upadłościowego, sędzia może zdecydować, że początkowo pokryje je Skarb Państwa, a konsument zapłaci w trakcie realizacji planu.

Aby sąd zdecydował o upadłości konsumenckiej, dłużnik powinien być niewypłacalny, a przyczyny tego muszą być niezależne od niego i wynikać z losowych sytuacji, takich jak np. ciężka choroba albo wypadek przy pracy. Sąd nie zgodzi się na ogłoszenie upadłosci, jeśli ktoś zaciągnął kredyty, wiedząc, że ich nie spłaci, lub doprowadził do katastrofy finansowej z powodu niedbalstwa. Niedługo i te restrukyjne przepisy mają być złagodzone, a rząd pracuje nad kolejną nowelizacją ustawy.

Materiał ukazał się w Gazecie Pomorskiej:

dnia 5 maja 2017:
» Pobierz stronę PDF

PMR w mediach

9+
lat na rynku

100+
postępowań

1000+
klientów

Formularz kontaktowy

  Administratorem Państwa danych osobowych, które zostały umieszczone w formularzu kontaktowym, jest PMR Restrukturyzacje S.A. z siedzibą w Warszawie. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa zapytanie. Informacje o Państwa prawach, podstawie prawnej przetwarzania danych osobowych oraz okresie ich przechowywania »znajdują się tutaj.

  Zadzwoń:
  +48 22-30-05-105
  +48 22-30-05-106 (fax)

  Napisz:
  kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

  Odwiedź nas:
  ul. Prosta 70
  00-838 Warszawa

  Godziny przyjęć interesantów:
  Pon-Pią: 9:00 - 13:00
  Środa: 13:00 - 16:00

  Znajdź nas na Facebooku

  Znajdź nas na Instagramie

  PMR Restrukturyzacje S.A. @ 2024

  pl_PLPolish