Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Aktualności

PMR w mediach: 1640

Lada chwila koszty dobiją firmy

W 2021 r. niewypłacalność zgłosiło 71 proc. więcej firm niż rok wcześniej. W tym należy się szykować na znacznie gorszy wynik – z powodu cen energii, gazu czy surowców.
W ubiegłym roku w sądach zarejestrowano ponad 2,1 tys. niewypłacalności polskich firm, czyli zarówno upadłości, jak i postępowań restrukturyzacyjnych – wynika z badania firmy Coface. Natomiast obecny rok zaczął się dla firm gigantycznym wzrostem kosztów energii i gazu, co w połączeniu z już wysoką inflacją oznacza wielkie kłopoty. A to nie koniec.
– Od stycznia br. mierzą się one również ze wzrostem płacy minimalnej. Ta z kolei pośrednio wpływa na podwyższanie pozostałych wynagrodzeń, na które wielu przedsiębiorców po prostu już nie stać – mówi Małgorzata Anisimowicz, prezes PMR Restrukturyzacje i kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny.
Długa lista wyzwań
– Tego typu koszty mogą być pokrywane z nadwyżek lub zapasów finansowych, które firmy są w stanie gromadzić przy dobrej koniunkturze. Dla wielu branż, w tym m.in. transportu, rozrywki, sektora kosmetycznego czy gastronomii, ostatnie kilkanaście miesięcy było jednak niezwykle trudne, a duża część firm bardzo szybko wykorzystała zaplecze gotówkowe – dodaje Małgorzata Anisimowicz. (…)
Branż zmagających się z kłopotami jest więcej. Inflacja uderza w handel, a rząd chce jeszcze kontrolować sklepy, czy należycie wywiążą się z wchodzącej 1 lutego obniżki VAT na żywność. Na inne sektory wpłynie piąta fala pandemii, zakażeń omikronem i związanymi z tym skierowaniami na kwarantannę. Będzie ich tak dużo, że nawet bez ogłaszania lockdownu klientów w sklepach stacjonarnych czy punktach usługowych będzie znacznie mniej. – Jeśli inflacja nagle nie wyhamuje i w gospodarce nie pojawi się stabilizacja, możemy oczekiwać kolejnego rekordu przeprowadzonych postępowań – podsumowuje Małgorzata Anisimowicz.

Publikacja w serwisie oraz na łamach papierowego wydania dziennika Rzeczpospolita z komentarzem eksperckim Małgorzaty Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje i kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego.

Artykuł ukazał się w dzienniku Rzeczpospolita, Wydanie papierowe: 20/2022(12175), dnia 25 stycznia 2022 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:»Lada chwila koszty dobiją firmy

PMR w mediach

9+
lat na rynku

100+
postępowań

1000+
klientów

Formularz kontaktowy

  Administratorem Państwa danych osobowych, które zostały umieszczone w formularzu kontaktowym, jest PMR Restrukturyzacje S.A. z siedzibą w Warszawie. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa zapytanie. Informacje o Państwa prawach, podstawie prawnej przetwarzania danych osobowych oraz okresie ich przechowywania »znajdują się tutaj.

  Zadzwoń:
  +48 22-30-05-105
  +48 22-30-05-106 (fax)

  Napisz:
  kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

  Odwiedź nas:
  ul. Prosta 70
  00-838 Warszawa

  Godziny przyjęć interesantów:
  Pon-Pią: 9:00 - 13:00
  Środa: 13:00 - 16:00

  Znajdź nas na Facebooku

  Znajdź nas na Instagramie

  PMR Restrukturyzacje S.A. @ 2024

  pl_PLPolish