Znajdź nas na Facebooku

Znajdź nas na Instagramie

Aktualności

PMR w mediach: 1640

Nie warto czekać z rozpoczęciem działania

Prawo daje przedsiębiorcy możliwość wyboru różnych ścieżek restrukturyzacji. W doborze najlepiej kierować się względem na fazę kryzysu, w jakiej znajduje się firma.

Powodzenie w biznesie działa usypiająco — firmy rozbudowują wewnętrzne struktury i tracą zdolność do szybkiego reagowania na zmiany rynkowe. Utrata kluczowych kontrahentów czy niespodziewane odwrócenie koniunktury powodują, że firma nie potrafi skutecznie odpowiedzieć na wyzwania, z którymi się zderza. Tego rodzaju bezwład może w dłuższym okresie stać się zagrożeniem dla dalszej obecności firmy na rynku. Jak w takiej sytuacji uzdrowić przedsiębiorstwo? Ratunkiem jest restrukturyzacja. Obowiązująca od początku 2016 r. ustawa Prawo restrukturyzacyjne wprowadziła wyraźne rozdzielenie postępowań restrukturyzacyjnych od upadłościowych.

— Ważne jest, że każde z tych postępowań może zostać wszczęte zarówno przez przedsiębiorcę niewypłacalnego, jak i takiego, któremu niewypłacalność jedynie zagraża. Ustawodawca umożliwia przedsiębiorcy skorzystanie z różnych możliwości restrukturyzacji w zależności od fazy kryzysu, w której się znajduje — wskazuje Małgorzata Anisimowicz, prezes zarządu PMR Restrukturyzacje.

Prawdziwy ratunek

Jeśli firma jeszcze nie straciła płynności finansowej i zdolności do regulowania swoich zobowiązań, co mogłoby być przesłanką do ogłoszenia upadłości, wtedy najlepszym dla niej wyjściem jest rozpoczęcie procesu restrukturyzacji. Jej ogólnie zdefiniowanym celem jest uzdrowienie firmy, czyli przywrócenie biznesowej skuteczności, konkurencyjności i odzyskanie jakości oferowanych przez nią usług lub sprzedawanych wyrobów. Wszczęcie restrukturyzacji przez przedsiębiorstwo chroni również interesy jego wierzycieli.
— Zapobiega niekontrolowanej wyprzedaży majątku, jego usuwaniu czy transferowaniu. Pozwala na wyrównanie szans wierzycieli, eliminuje agresywną windykację. Wniosek o rozpoczęcie postępowania restrukturyzacyjnego może również złożyć wierzyciel — tłumaczy Małgorzata Anisimowicz.
Ogłoszenie restrukturyzacji sprawia, że firma przeżywająca kryzys dostaje się pod ochronę prawa, które zabezpiecza jej kluczowe interesy. Jakie? Prawo restrukturyzacyjne wymienia ułatwienie w dostępie firmy do pomocy publicznej, nowe możliwości finansowania, ochronę umów kluczowych dla przedsiębiorstwa, ochronę przed agresywną windykacją, możliwość zawieszenia postępowań egzekucyjnych, ochronę członków zarządu przed odpowiedzialnością osobistą, restrukturyzację zatrudnienia i wsparcie firmy przez doradców restrukturyzacyjnych, także ekspertów z zakresu finansów, księgowości oraz podatków.

Nie trać czasu

Gdy firma doświadcza kryzysu i nie ma prostych dróg zażegnania dalszego postępu tego procesu, nie warto czekać. Jak najwcześniej ogłoszona restrukturyzacja daje realną szansę na przezwyciężenie trudności. Kluczowy dla skuteczności podejmowanych działań jest czas oraz dobór optymalnej procedury naprawczej, adekwatnej do zaistniałych problemów.

— Czas to zasób, którego nie można niczym zastąpić. Właściwe zaprojektowanie architektury podejmowanych działań, zależne od momentu, w którym są one wdrażane, ma zasadniczy wpływ na skuteczność działań naprawczych — radzi Małgorzata Anisimowicz.

Materiał ukazał się w dzienniku Puls Biznesu:dnia 9 października 2019:» Nie warto czekać z rozpoczęciem działania

PMR w mediach

9+
lat na rynku

100+
postępowań

1000+
klientów

Formularz kontaktowy

  Administratorem Państwa danych osobowych, które zostały umieszczone w formularzu kontaktowym, jest PMR Restrukturyzacje S.A. z siedzibą w Warszawie. Przekazane dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia odpowiedzi na Państwa zapytanie. Informacje o Państwa prawach, podstawie prawnej przetwarzania danych osobowych oraz okresie ich przechowywania »znajdują się tutaj.

  Zadzwoń:
  +48 22-30-05-105
  +48 22-30-05-106 (fax)

  Napisz:
  kancelaria@pmr-restrukturyzacje.pl

  Odwiedź nas:
  ul. Prosta 70
  00-838 Warszawa

  Godziny przyjęć interesantów:
  Pon-Pią: 9:00 - 13:00
  Środa: 13:00 - 16:00

  Znajdź nas na Facebooku

  Znajdź nas na Instagramie

  PMR Restrukturyzacje S.A. @ 2024

  pl_PLPolish