Wielkopolska wiceliderem na liście długów

W wyniku przedłużającej się pandemii coraz więcej firm z wielkopolskiej branży MICE (ang. meeting-incentive-conferences-exhibitions) balansuje na granicy płynności finansowej. Sektor zajmujący się organizacją spotkań, kongresów i wyjazdów biznesowych nie jest w stanie funkcjonować przy drastycznie ograniczonej liczbie zleceń. Aby zapobiec ryzyku upadłości, zagrożone niewypłacalnością przedsiębiorstwa z branży, już teraz powinny sięgnąć po narzędzia naprawcze, takie jak uproszczona restrukturyzacja.

Częściowe zamrożenie gospodarki przełożyło się na ogromne straty w branży turystyki biznesowej, zapewniających w Polsce ponad 220 tysięcy miejsc pracy. Według danych Krajowego Rejestru Długów (KRD) od początku roku br. zadłużenie tego sektora zwiększyło się już dwukrotnie i na koniec września wynosiło 16,6 mln zł. Wkrótce problemy mogą okazać się znacznie większe, ponieważ KRD wciąż informuje o systematycznie narastających problemach z regulowaniem płatności przez kontrahentów. Na koniec trzeciego kwartału br. firmy organizujące konferencje i kongresy biznesowe miały do odzyskania ponad 42 mln zł.

Wielkopolska wiceliderem na liście długów

Największe problemy z zadłużeniem mają firmy z województwa mazowieckiego i wielkopolskiego, które zalegają z oddaniem, kolejno 8,8 mln zł i 2,9 mln zł, co stanowi 70% długów branży w skali całego kraju. Trudno się jednak temu dziwić, ponieważ właśnie te regiony organizują zdecydowanie najwięcej konferencji i kongresów biznesowych.

„W marcu br. branża MICE niemal z dnia na dzień została pozbawiona możliwości normalnego funkcjonowania. Wiele eventów planowanych było miesiącami, firmy poczyniły ogromne inwestycje, a na koniec i tak musiały przenosić wydarzenia do sieci – choć i to nie zawsze było możliwe. Przy jednoczesnych, bardzo wysokich kosztach utrzymania, większość firm znalazła się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, której nie da się znacząco poprawić jednorazowymi rozwiązaniami pomocowymi ze strony Państwa. Ten sektor potrzebuje dziś profesjonalnego doradztwa restrukturyzacyjnego i finansowego oraz skutecznych narzędzi naprawczych, które realnie ochronią przedsiębiorstwa i pomogą im przetrwać najtrudniejsze miesiące” – mówi Małgorzata Anisimowicz, kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny i prezes zarządu PMR Restrukturyzacje, która od lat wspiera firmy z województwa wielkopolskiego.

Artykuł ukazał się w serwisie codziennypoznan.pl, dnia 16 grudnia 2020 r. Zapraszamy do zapoznania się z jego pełną wersją:»Wielkopolska wiceliderem na liście długów