0
0

Hawe Telekom nie chce sprzedaży za bezcen

Udostępnij ten artykuł:

Jeszcze dzisiaj sąd gospodarczy w Warszawie rozstrzygnie, czy ogłosić upadłość spółki telekomunikacyjnej Hawe Telekom. Taki wniosek złożył jej największy wierzyciel – Agencja Rozwoju Przemysłu, która dąży do sprzedaży likwidacyjnej. Zarządca sanacyjny spółki, kancelaria PMR Restrukturyzacje SA, nie podziela tego stanowiska. Uważa, że szybsze i korzystniejsze dla wszystkich jest zwiększenie wartości spółki i refinansowanie zadłużenia.

W ostatnich dniach w internecie i prasie regionalnej ukazały się artykuły na temat Hawe Telekom, w których jej największy wierzyciel – Agencja Rozwoju Przemysłu – podważa fakty dotyczące postępowania sanacyjnego i potwierdza, że dąży do szybkiego sprzedania spółki nowemu inwestorowi. Zdaniem ARP Hawe Telekom potrzebuje „szybkiej terapii, a postępowanie sanacyjne to przedłużanie kroplówki, która nie postawi go na nogi”, jak powiedziała dziennikowi „Polska The Times” Joanna Zakrzewska, rzeczniczka ARP („Gazeta Wrocławska” z 3.04.2017 r.).

Z takim stanowiskiem nie zgadza się zarządca sanacyjny spółki – kancelaria PMR Restrukturyzacje SA, która uważa, że twierdzenia te przeczą faktom. Zarządca wskazuje, że dzięki restrukturyzacji udało się ustabilizować sytuację biznesową, operacyjną i finansową spółki, a nowe inwestycje realizowane są zgodnie z planem restrukturyzacyjnym, pozytywnie zaopiniowanym przez radę wierzycieli i zatwierdzonym przez sędziego komisarza.

– Przerwanie procesu restrukturyzacji na tak zaawansowanym etapie i ogłoszenie upadłości spółki, aby sprzedać ją nieznanemu potencjalnemu inwestorowi (ARP nie wskazała dotąd żadnego konkretnego podmiotu), rodzi ogromne ryzyko destabilizacji działalności gospodarczej, może spowodować utratę kontrahentów i obniżyć wartość spółki – uważa Maciej Roch Pietrzak z PMR Restrukturyzacje SA.

Zdaniem zarządcy sprzedaż likwidacyjna zamiast refinansowania działalności lub koncyliacyjnej sprzedaży układowej może być uznana za działanie na szkodę wierzycieli i akcjonariuszy. Sprzedaż upadłościowa nie zapewnia wierzycielom szybkiej spłaty długów (średni czas trwania postępowań upadłościowych w Polsce to trzy lata), a tym bardziej zaspokojenia wierzycieli w pełnej wysokości.

ARP blokuje restrukturyzację?

Agencja Rozwoju Przemysłu, nie zważając na postanowienia prawa restrukturyzacyjnego i wynikające z niego zakazy, zarzuca spółce Hawe Telekom, że cały zysk za 2016 rok (31 mln zł) przeznaczyła na inwestycje infrastrukturalne, zamiast spłacić długi wierzycielom. Faktycznie, w marcu 2016 r. zarząd Hawe Telekom poinformował, że zarządca w ramach realizowanego planu restrukturyzacyjnego zawarł umowę na uruchomienie nowoczesnego systemu transmisyjnego DWDM koncernu Huawei, zwiększającego przepustowość sieci.

– Inwestycja ta jest realizowana zgodnie z planem restrukturyzacyjnym, który do tej pory nie został zmieniony, a rada wierzycieli nigdy o to nie wnioskowała – wyjaśnia Małgorzata Anisimowicz, prezes kancelarii PMR Restrukturyzacje SA. – Realizowanie takiego planu jest obowiązkiem zarządcy i nie ma żadnych podstaw do oczekiwania, że zarządca zaprzestanie czynności restrukturyzacyjnych lub podejmie inne. Rada wierzycieli nie wystąpiła do sędziego komisarza z wnioskiem o zmianę planu, ale domaga się zmiany zarządcy, co jest zaskakujące – dodaje.

Zdaniem zarządcy sanacyjnego umowa z koncernem Huawei daje spółce ogromną szansę na zwiększenie jej wartości i spłatę długów, ponieważ chiński koncern telekomunikacyjny prócz wsparcia technologicznego i biznesowego deklaruje też pomoc w pozyskaniu refinansowania na restrukturyzację.

Jak twierdzi zarządca, zaskakujące są oczekiwania ARP dotyczące szybkiej spłaty długów przez Hawe Telekom.

– W trakcie postępowania sanacyjnego jest to niemożliwe, bo zabrania tego prawo restrukturyzacyjne, a samo postępowanie przedłuża się z powodu sprzeciwów składanych m.in. przez ARP – wyjaśnia Maciej Roch Pietrzak z PMR Restrukturyzacje SA. – Uniemożliwia to sędziemu komisarzowi zatwierdzenie spisu wierzytelności i wyznaczenie terminu głosowania nad układem, choć sprzeciwy jako nieuzasadnione są sukcesywnie oddalane przez sąd – dodaje.

Polityka nowej szansy

Naprawę, rewitalizację i refinansowanie zadłużenia firmy zamiast jej upadłości, likwidacji i sprzedaży w kawałkach umożliwiła nowa ustawa o prawie restrukturyzacyjnym, która obowiązuje od 1 stycznia 2016 roku. Wprowadzone przez nią przepisy o postępowaniu sanacyjnym mają na celu uzdrowienie sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, dalsze jego działanie oraz zachowanie miejsc pracy. Dlatego ustawodawca uniemożliwił siłową egzekucję z majątku dłużnika czy upadłość likwidacyjną od momentu otwarcia postępowania sanacyjnego.

Celem sanacji jest przywrócenie firmie zdolności konkurowania na rynku, regulowania bieżących zobowiązań oraz refinansowania zadłużenia wobec dotychczasowych wierzycieli. Wszyscy więc powinni być zainteresowani budowaniem wartości takiego podmiotu gospodarczego i zwiększaniem jego atrakcyjności inwestycyjnej, nie zaś jego deprecjonowaniem, szkalowaniem i medialnym utrudnianiem realizowania działalności operacyjnej – uważa Maciej Roch Pietrzak.

Jak dodaje zarządca sanacyjny, w trakcie procesu restrukturyzacji Hawe Telekom było wiele przypadków odmowy zawarcia nowych kontraktów handlowych (czasem wieloletnich i wielomilionowych) z powodu pojawiających się w mediach informacji, które nie odpowiadały rzeczywistości i szkalowały spółkę.

Restrukturyzacja wstrzymała upadłość

To już drugi wniosek o ogłoszenie upadłości Hawe Telekom wysunięty przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Po raz pierwszy taki wniosek złożyła w grudniu 2015 roku, ale warszawski sąd gospodarczy w marcu 2016 roku zdecydował o rozpoczęciu postępowania sanacyjnego, wyznaczając na zarządcę w procesie restrukturyzacji firmy kancelarię PMR Restrukturyzacje SA. Ta decyzja spowodowała zawieszenie wszystkich postępowań egzekucyjnych wobec spółki i uniemożliwiła wszczęcie nowych. Hawe Telekom była pierwszą spółką, która skorzystała z nowych przepisów restrukturyzacyjnych.

Los firmy, jej pracowników, akcjonariuszy i wielu drobnych wierzycieli zależeć będzie teraz od decyzji sądu.

Materiał ukazał się w serwisie http://ccnews.pl:

dnia 4 kwietnia 2017:
» Hawe Telekom nie chce sprzedaży za bezcen

Udostępnij ten artykuł:

PMR w mediach

pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
pmr-restrukturyzacje
lat na rynku
0 +
postępowań
0 +
klientów
0 +
Scroll to Top